Cliens Småbolag blev 2018 års bästa svenska småbolagsfond och förvaltaren Carl Sundblad har fått fina betyg i tidningar som Dagens Industri och Privata Affärer. Men hur ser småbolagens förutsättningar ut i år? Vilka bolag tar plats i portföljen under året och vilka kommer Carl att undvika?
Agenda 11.15 Välkommen till SH Pension, Regeringsgatan 60 Stockholm
11.30 Lunch samt presentation av Cliens Småbolag
12.30 Avrundning, möjlighet till frågor
Anmälan Anmäl dig via event@shpension.se med ditt namn och eventuella allergier. Ange Cliens i ämnesraden på ditt mail.
SH Pension har inlett ett samarbete med Movestic för distribution av traditionell försäkring. Genom samarbetet erbjuds SH Pensions traditionellt förvaltade pensionsförsäkring till Movestics kunder.
Varje månad ger våra fondförvaltare marknadskommentarer, utsikter för framtiden och presenterar månadens resultat för sina fonder. Nu kan du läsa de senaste kommentarerna från våra fondförvaltare.
Från och med den 1 november justerar SH Pension återbäringsräntan i sin traditionella försäkring till 5 procent från 6 procent. Det beror framför allt på negativ värdeutveckling för SH Pensions direktägda fastigheter.
Boka kostnadsfri rådgivning med en av våra erfarna pensionsrådgivare. Vi är specialister på tjänstepension och trygghetsförsäkringar och hjälper dig att skapa det bästa upplägget för både dig och ditt företag.
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom 24 timmar.
Tack!
Vi har nu tagit emot ditt meddelande och återkommer med ett svar så snart vi kan.
Boka kostnadsfri rådgivning med en av våra erfarna pensionsrådgivare. Vi är specialister på tjänstepension och trygghetsförsäkringar och hjälper dig att skapa det bästa upplägget för både dig och ditt företag.
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom 24 timmar.