SH Pension står stabilt under första kvartalet

SH Pension summerar årets första kvartal och den traditionella portföljen landar på 0,1 procent över index, med en avkastning på -2,8 procent. Kvartalet inleds med turbulenta marknader som präglades både av en ökad inflationsrisk och kriget i Ukraina. Detta hade negativa effekter både på aktie- och räntemarknaden.

 

SH Pensions ränteportfölj har haft en lägre marknadsrisk än index och har därför presterat bättre än index när räntorna nu stigit. Aktieportföljen är väldiversifierad med både svenska och globala aktier och har gått i linje med ett brett världsindex.

 

SH Pensions totalportfölj innehåller, förutom aktier och obligationer, även fastigheter och alternativa investeringar vilket bidragit till att skapa stabilitet under perioden.

 

– Det är glädjande att konstatera att vår premievolym i traditionell tjänstepension nästan dubblerats under perioden i jämförelse med utfallet första kvartalet föregående år, säger SH Pensions vd Annelie Helsing. Den positiva utvecklingen beror både på ökade försäljningsaktiviteter och ett stort intresse för den traditionella försäkringen, både hos befintliga kunder och nya. Återbäringsräntan är sedan 1 april 9 procent och nyckeltalen fortsätter att vara goda – den kollektiva konsolideringsgraden var den 31 mars cirka 128 procent.

 

Pressmeddelandet som pdf

 

 

Publiceringsdatum: 2022-04-29

De senaste nyheterna

SH Pension rekryterar kapitalförvaltningschef från Bliwa

2025-09-11

SH Pension rekryterar Kenneth Norling som kapitalförvaltningschef. Kenneth tar plats ledningsgruppen. Rekryteringen innebär att vi fortsätter att stärka styrningen över kapitalförvaltningen, genom att rekrytera en fast anställd till en funktion där vi tidigare har haft en interimslösning.

Läs mer >

SH Pension redovisar stabil avkastning och framsteg i transformationen

2025-09-04

SH Pension redovisar en totalavkastning på 0,5 procent för det första halvåret 2025 i den traditionella försäkringens portfölj. Alternativa investeringar har varit det starkaste tillgångsslaget med en avkastning på 4,3 procent.

Läs mer >

Fondrapporter juli 2025

2025-09-03

Varje månad ger våra fondförvaltare marknadskommentarer, utsikter för framtiden och presenterar månadens resultat för sina fonder. Nu kan du läsa de senaste kommentarerna från våra fondförvaltare.

Läs mer >