Passa på att göra en extrainsättning innan bokslutet

Är du på väg att göra vinst i år? Grattis! Då kan du passa på att göra en extrainsättning till tjänstepensionen. Om du har ett positivt resultat kan du nämligen använda överskottet till ditt pensionssparande. På så sätt minskar du bolagsskatten samtidigt som du ökar din egen framtida inkomst. Ett riktigt smart sätt att spara både till dig själv och dina anställda.

Vill du veta mer?

Läs mer och boka rådgivning här>

Publiceringsdatum: 2024-11-06

De senaste nyheterna

Program och material till årsstämman 12 maj 2026

2026-04-22

Tisdag den 12 maj håller vi årets stämma. Här hittar du material och program inför den. Som medlem har du rätt att närvara, men har ingen rösträtt.

Läs mer >

Traditionell försäkring i oroliga tider – så kan företagare skapa stabilitet i tjänstepensionen

2026-04-16

När marknaderna svänger kraftigt och osäkerheten ökar blir trygghet en allt viktigare faktor i pensionssparandet. SH Pensions kapitalförvaltningschef Kenneth Norling delar sina perspektiv.

Läs mer >

Stor risk att företagare får låg pension, enligt Pensionsmyndigheten

2026-04-10

En ny rapport från Pensionsmyndigheten visar att många företagare vet att de behöver ta ett stort ansvar för sin egen pension och hur de bör spara. Trots det är det färre som faktiskt agerar.

Läs mer >