Hem > Nyheter > Passa på att göra en extrainsättning innan bokslutet
Passa på att göra en extrainsättning innan bokslutet

Är du på väg att göra vinst i år? Grattis! Då kan du passa på att göra en extrainsättning till tjänstepensionen. Om du har ett positivt resultat kan du nämligen använda överskottet till ditt pensionssparande. På så sätt minskar du bolagsskatten samtidigt som du ökar din egen framtida inkomst. Ett riktigt smart sätt att spara både till dig själv och dina anställda.
Vill du veta mer?
Läs mer och boka rådgivning här>
Publiceringsdatum: 2024-11-06
De senaste nyheterna
2026-05-13
Den 12 maj höll SH Pension årsstämma och klubbade igenom flera förändringar i styrelsen. Bland annat valdes Lena Lyckenvik till ny ordförande.
Läs mer >
2026-05-05
Efter fyra månader som tillförordnad vd går Carl Lybeck nu över till att bli permanent. SH Pensions styrelse har utsett Carl som ny vd från och med fredag den 8 maj.
Läs mer >
2026-04-25
Tisdag den 12 maj håller vi årets stämma. Här hittar du material och program inför den. Som medlem har du rätt att närvara, men har ingen rösträtt.
Läs mer >