Hem > Nyheter > Nytt datum för Svensk Handel Pensionskassans årsstämma
Nytt datum för Svensk Handel Pensionskassans årsstämma
Uppskjuten stämma
Med anledning av kommande inträde i nytt regelverk, har med kort varsel ytterligare en beslutspunkt tillkommit i dagordningen för Svensk Handel Pensionskassans årsstämma den 12 maj. För att stämman ska ha möjlighet att ta del av styrelsens förslag till beslut och underlag har vi valt att skjuta upp årsstämman till den 23 juni.
Vi återkommer med kallelse och mer information närmre stämman.
Tack för er förståelse.
Publiceringsdatum: 2020-05-11
De senaste nyheterna
2023-09-25
Idag firas Tjänstepensionens dag runt om i landet, en viktig dag att uppmärksamma och vi vill påminna dig som företagare att komma ihåg att planera för din pension. Tjänstepension är en viktig del av den totala pensionen och som företagare måste du sätta av till denna del själv. När det är dags att gå i pension kan tjänstepensionen stå för så mycket som hälften av det du har att leva på, så detta är ett väldigt viktigt sparande.
Läs mer >
2023-09-18
Varje månad ger våra fondförvaltare marknadskommentarer, utsikter för framtiden och presenterar månadens resultat för sina fonder. Nu kan du läsa kommentarerna för augusti månad från våra fondförvaltare.
Läs mer >
2023-09-06
Ett samarbetsavtal har ingåtts mellan SH Pension och förmedlarorganisationen Hjerta. SH Pension har sedan länge uppvisat goda förvaltningsresultat i sitt traditionella tjänstepensionserbjudande och som en del i strategin att växa i småföretagarsegmentet inleder man nu ett distributionssamarbete med Hjerta.
Läs mer >