Ny investeringsstrategi ska ge högre förväntad avkastning

2024 blev ett år med god avkastning för SH Pensions traditionella försäkring på 9,1 procent. Under året fattades också viktiga beslut om strategisk inriktning framåt för kapitalförvaltningen. SH Pension bedömer att det går att nå högre avkastning genom bättre riskspridning och något mer offensiva placeringar.

 

SH Pension summerar nu år 2024, och det är ett år där den traditionella försäkringen visade styrka. Totalavkastningen uppgick till 9,1 procent för helåret och återbäringsräntan låg i snitt på 5,7 procent. I nuläget är återbäringsräntan hela 6 procent och det har den varit sedan i våras.

 

– 2024 var ett turbulent år med krig, val i USA, desinformation och medvetna försök att sprida oro. Vår traditionella försäkring har trots det fortsatt visa styrka med en riktigt god avkastning. Och det är precis det som är meningen, traditionell försäkring ska vara ett tryggt och stabilt val över tid, säger Annelie Helsing, vd på SH Pension.

 

En starkt bidragande faktor är exponeringen mot globala aktier, som trots oron hade mycket god avkastning. Främst beroende på avtagande inflation, men även på förväntningar om expansiv ekonomisk politik i bland annat USA. Våra sparare fick en ytterligare skjuts genom den valutastrategi vi valt på utländska aktier. Det gör att även de kunder som har valt fondförsäkring fick en bra avkastning.

Ny strategisk inriktning för portföljen

I slutet av året tog vi beslut om en ny investeringsstrategi som vi förväntar oss kommer att ge ännu bättre avkastning över tid i vår traditionella försäkring.  Den innebär något mer offensiva placeringar, utan att tumma på trygghet och stabilitet.

 

– Målet är att över tid skapa en högre avkastning än de stora ömsesidiga alternativen. Den viktigaste förändringen är att vi successivt kommer att minska andelen direktägda fastigheter. Det ger oss möjlighet att fortsätta satsningen på alternativa investeringar. Fastigheter har varit en bra investering historiskt, men vi tror att alternativa investeringar kan ge en högre avkastning framåt och samtidigt verka stabiliserande. Förändringen, som nu påbörjas, gör också att vi kommer kunna sänka våra kostnader och ytterligare förstärka hållbarheten i förvaltningen, säger Annelie Helsing.

 

För mer information, kontakta:

Anneli Helsing, vd, annelie.helsing@shpension.se

 

 

Publiceringsdatum: 2025-02-11

De senaste nyheterna

Fondrapporter februari 2025

2025-03-26

Varje månad ger våra fondförvaltare marknadskommentarer, utsikter för framtiden och presenterar månadens resultat för sina fonder. Nu kan du läsa de senaste kommentarerna från våra fondförvaltare.

Läs mer >

Valet är klart! Se vilka som ingår i fullmäktige 2025

2025-03-11

Fullmäktigevalet 2025 är nu klart och följande personer har utsetts till SH Pensions fullmäktige, vårt högsta beslutande organ.

Läs mer >

Nu erbjuder vi vår traditionella försäkring som direktpension

2025-03-05

Från och med den 1 mars ingår direktpension med traditionell försäkring i vårt förmedlarerbjudande. Här berättar vi mer om hur du gör för att teckna direktpension för dina kunder.

Läs mer >