Nu erbjuder vi vår traditionella försäkring som direktpension

Flera händer som pekar på papper med grafer och siffror.

Från och med den 1 mars ingår direktpension med traditionell försäkring i vårt förmedlarerbjudande. Här berättar vi mer om hur du gör för att teckna direktpension åt dina kunder.

 

Direktpension är en företagsägd kapitalförsäkring med pensionsutfästelse. Sparformen är flexibel och passar bra för företagare som till exempel vill erbjuda en kompletterande tjänstepension till nyckelpersoner eller ägare. Med direktpension kan du sätta av pengar till pensionen utöver det vanliga avdragsutrymmet som finns i skattereglerna. Pengarna är inte avdragsgilla vid inbetalningen, utan i stället när kapitalet betalas ut. Direktpension går också att villkora på sätt som ett vanligt tjänstepensionssparande inte gör och uttagsåldern är flexibel.

 

Vi tar gärna ett möte och berättar mer ifall du undrar när direktpension kan vara en bra lösning för dina kunder! Hör av dig till formedlarkontakt@shpension.se

 

Så tecknar du direktpension

 

Läs mer i produktbladet

Direktpension med traditionell försäkring (pdf)

 

 

Publiceringsdatum: 2025-03-05

De senaste nyheterna

Jens Lindberg Ankelstam

SH Pension har dubblat sitt fondutbud i år

2026-09-28

SH Pension kompletterar sitt fondutbud med tre nya fonder, med inriktning mot globala småbolag, Asien och hälsovård. På ett år har SH Pension gått från 7 till 14 fonder och planen är att fortsätta ta in nya kvalitetsfonder kontinuerligt.

Läs mer >

Marknadskommentar från kapitalförvaltningschefen – stark återhämtning för aktier i april

2026-05-25

Efter en mycket volatil och, sett till avkastningen, svag mars månad för globala finansmarknader återhämtade sig aktiekurserna under april.

Läs mer >

Lena Lyckenvik valdes till ny ordförande på SH Pensions årsstämma

2026-05-13

Den 12 maj höll SH Pension årsstämma och klubbade igenom flera förändringar i styrelsen. Bland annat valdes Lena Lyckenvik till ny ordförande.

Läs mer >