Återbäringsräntan höjs till 7 procent

SH Pension höjer återbäringsräntan till 7 procent. 2024 blev ett år med riktigt god avkastning i den traditionella försäkringen på 9,1 procent. Det gör att mer pengar nu också kan gå tillbaka till spararna.

 

Från och med den 1 mars höjer SH Pension återbäringsräntan till 7 procent, från tidigare 6 procent. Ett starkt 2024 ligger bakom att tjänstepensionsföreningen nu kan höja återbäringen för sin flaggskeppsprodukt – den traditionella försäkringen.

 

– 2024 levererade vi en avkastning som var högre än alla de stora ömsesidiga konkurrenterna med utjämnad återbäringsränta. Därför känns det väldigt kul att nu också kunna överföra en del av avkastningen till våra kunder genom höjd återbäringsränta, säger Annelie Helsing, vd på SH Pension.

 

Den fina avkastningen under förra året berodde bland annat på utvecklingen inom globala aktier, men också satsningen på alternativa investeringar som långsiktigt bidrar med stabil avkastning till portföljen.

 

För ett par veckor sedan meddelade SH Pension att de gör förändringar i investeringsstrategin, som innebär att direktägda fastigheter säljs av över tid. Detta görs för att skapa en något mer offensiv portfölj med ännu högre förväntad avkastning framåt.

 

– Vi har ett uttalat mål om att ha en avkastning över tid som är minst lika bra som jämförbara konkurrenter. Därför känns det extra bra i magen att vi redan nu levererar på våra mål, innan vi ser full effekt av vår mer offensiva investeringsstrategi som kommer att implementeras de närmsta åren, säger Annelie Helsing.

 

För mer information, kontakta:

Anneli Helsing, vd, annelie.helsing@shpension.se

 

 

Publiceringsdatum: 2025-03-03

De senaste nyheterna

Lena Lyckenvik valdes till ny ordförande på SH Pensions årsstämma

2026-05-13

Den 12 maj höll SH Pension årsstämma och klubbade igenom flera förändringar i styrelsen. Bland annat valdes Lena Lyckenvik till ny ordförande.

Läs mer >

SH Pensions styrelse utser Carl Lybeck till permanent vd

2026-05-05

Efter fyra månader som tillförordnad vd går Carl Lybeck nu över till att bli permanent. SH Pensions styrelse har utsett Carl som ny vd från och med fredag den 8 maj.

Läs mer >

Program och material till årsstämman 12 maj 2026

2026-04-25

Tisdag den 12 maj håller vi årets stämma. Här hittar du material och program inför den. Som medlem har du rätt att närvara, men har ingen rösträtt.

Läs mer >