Återbäringsräntan höjs till 6 procent

Från och med den 1 juli höjer SH Pension återbäringsräntan i vår traditionella försäkring till 6 procent (från 5 procent)

SH Pensions portfölj återhämtade sig under juni månad. I grunden är det SH Pensions alternativa investeringar som bidrar starkt till avkastningen under det första halvåret. De alternativa investeringarna görs i fondstrukturer och har en stor diversifiering av förvaltare och projekt. Svenska kronans försvagning bidrar också till en god utveckling i SH Pensions portföljs globala exponeringar.

Publiceringsdatum: 2025-07-08

De senaste nyheterna

Valet är klart! Se vilka som ingår i fullmäktige 2026

2026-03-16

Fullmäktigevalet 2025 är nu klart och följande personer har utsetts till SH Pensions fullmäktige, vårt högsta beslutande organ.

Läs mer >

Åtta av tio företagare vill ha förutsägbart pensionssparande

2026-02-06

Åtta av tio företagare anser att det är viktigt att pensionsutbetalningarna är förutsägbara och inte varierar kraftigt från år till år. Det visar en ny undersökning som har genomförts på uppdrag av SH Pension.

Läs mer >

Rösta till fullmäktige 2026

2026-01-26

Nu kan du som kund hos oss rösta på en kandidat till fullmäktige i föreningen SH Pension. Här presenteras de nominerade och du kan rösta på din kandidat.

Läs mer >