Vår förmedlarwebb är inte mobilanpassad och vi hänvisar dig därför till dator.Förmedlarwebben
Hem > Nyheter > Nytt datum för Svensk Handel Pensionskassans årsstämma
Nytt datum för Svensk Handel Pensionskassans årsstämma
Uppskjuten stämma
Med anledning av kommande inträde i nytt regelverk, har med kort varsel ytterligare en beslutspunkt tillkommit i dagordningen för Svensk Handel Pensionskassans årsstämma den 12 maj. För att stämman ska ha möjlighet att ta del av styrelsens förslag till beslut och underlag har vi valt att skjuta upp årsstämman till den 23 juni.
Vi återkommer med kallelse och mer information närmre stämman.
Från och med den 1 maj sänker vi återbäringsräntan i vår traditionella försäkring till 5 procent. Det beror på marknadens kraftiga reaktioner på USA:s nya tullpolitik.
Varje månad ger våra fondförvaltare marknadskommentarer, utsikter för framtiden och presenterar månadens resultat för sina fonder. Nu kan du läsa de senaste kommentarerna från våra fondförvaltare.
Skriv din fråga eller meddelande här nedan, så ser vi till att rätt person återkommer så snart som möjligt.
Du kan även mejla oss på kontakt@shpension.se eller ringa vår kundservice på 010-471 87 70.
Tack!
Vi har nu tagit emot ditt meddelande och återkommer med ett svar så snart vi kan.